Welovetiszato
Welovetiszato

Célpontok a Tisza-tónál, melyeket még a nyári időben érdemes felkeresni

Galkó-Fenyves Barbara
·
2024. szeptember 1.
Célpontok a Tisza-tónál, melyeket még a nyári időben érdemes felkeresni

Ezeket a helyeket még érdemes felkeresni!

Még kitart a nyár egy darabig, a nagy tavaink vize 25-26 fokos, ezért javaslunk néhány olyan célpontot, melyeket főleg vízen lehet megközelíteni. A csónaktúrások nagy része egy jó darabig még nyitva lesz, viszont ha bejön a hűvös idő, akkor vízen már nem olyan kellemes közlekedni. Szóval útra fel és irány a Tisza-tó vízen megközelíthető csodái!

Tiszafüred vizei

Tiszafüredről számos csodás helyre eljuthatunk, a vidék tele van varázslatos kis ösvényekkel és rejtett kubikokkal. A holtágról 3 irányban is kijuthatunk a nyílt Tiszára, de nagyon jó célpont a Nagy-Morotva is vagy a Tisza-tó dzsungele, a Kis-Amazonas. Ha még nem jártatok a Tisza-tó ezen részén, érdemes tapasztalt vezetővel bebarangolni a tájat. Motorcsónakkal néhány óra alatt be lehet járni a legcsodásabb helyeket, de ha vízközeli élményre vágytok, evezős eszközzel a legérdemesebb neki vágni a túrának. Szeptemberben még az összes csónaktúrás nyitva van, valamint hétvégente kenus túrákat is szerveznek Tiszafüredről.

Kenutúra a Nagy-Morotvához

Csónaktúra vezetők Tiszafüreden

Ha szerencsénk van és nincsenek sokan a vízen, akkor akár szürke gémekkel is találkozhatunk, a magas, kiszáradt fákon pedig kormoránokkal szemezhetünk. Egyedülálló hangulata van, amikor a Tisza-tó megmutatja titkait. A víz felszínén gyakran sulyomrengeteg nehezíti az evezést – a védett vízi növény szúrós terméséből annak idején lisztet készítettek, ma csokoládét és pálinkát ízesítenek vele.

Nagy-Morotva

A Nagy-Morotvát általában a X-es öblítőcsatorna felől szokták megközelíteni, az Apponyháti öblítőcsatorna irányába. Belsőégésű motorral nem ajánlott ide bemenni, illetve csak 4 kw teljesítményű motorral ellátott csónakkal léphetünk be a területre. Mindez azért van, hogy a természeti értékeket háborítatlanul hagyjuk. A csatorna után elérkezünk a Nagy-Morotvához. Hatalmas víztenger és tiszta időben a távolban az Északi-középhegység vonulatait is megpillanthatjuk.

Háromág

A Nagy-Morotva nádfalának egy kis szüneténél lehet a Háromágúnak nevezett területre eljutni. Neve onnan ered, hogy alakját a hajdani folyó kanyarulatai és övzátonyai alakították ki, de nemcsak három ága van. Ide csak túravezetővel ajánlott bejönni, mert könnyen eltévedhet a tapasztalatlan turista, valamint a motorcsónak laptájára is feltekerednek a vízinövények. Ez a terület korábban fokozottan védett volt. Ezen a részen sekély a víz és gyorsan melegszik. Az itteni sekély, gyorsan melegedő víz nagyon jó, úgynevezett „halbölcső”, a halak és kétéltűek szaporodásának kedvelt helye. A rendkívül sokféle, mozaikos növényvilágnak köszönhetően változatos az állatvilág is, számos élőlény választja ezt lakhelyéül, így rendkívül fajgazdag.

Kis-Amazonas

Ez a hely a Nagy-morotva irányába található és csak vízen lehet megközelíteni. Nem hosszú, légvonalban pár 100 m, de a sok kanyar miatt hosszúnak tűnik. Hívhatjuk kis őserdőnek is, mivel a növényzet itt olyan sűrű, mint a trópusi vidékeken található esőerdőben.

A Tisza-tó varázslatos dzsungele, a “Kis-Amazonas” – Welovetiszato

Tisza-tavi Ökocentrum

A poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumot az év minden szakában érdemes felkeresni, de a csónakos túrák a jó idő végeztével is befejeződnek. Viszont pár napja megújultak a GPS-es csónaktúrák, most már 12 féle útvonal közül lehet választani az egy órás, 2,7 kilométeres rövid túráktól kezdve a több órásig. A GPS navigációval támogatott Tisza-tavi csónaktúrák külön, önállóan is igénybe vehetők, a túrákon való részvétel nincs Ökocentrum belépőjegy vásárlásához kötve.

Az útvonalak gyékényes és nádas partszakaszok, szigeteken kialakult ártéri erdők mellett haladnak. A túra során megcsodálhatjuk a Tisza-tó vadregényes élővilágát: a víz fölé benyúló fákat és a fák árnyékában élő madarakat és vízinövényeket, bokrok alján megbúvó tőkés récéket, a Poroszlói medence hatalmas víztükrét, melyből élő és elhalt fák magasodnak a vízfelszín fölé.

Technikai információ: A GPS-es csónaktúrával kapcsolatos helyszíni ügyintézés (bérleti és letéti díj befizetése, átadás-átvételi elismervény aláírása stb.) kizárólag a 3.sz. Tisza-tó gát felőli kapunál lévő pénztárban lehetséges! Az Ökocentrum főbejáratánál lévő 1. sz. pénztárban és a rendezvénytér felőli 2. sz. pénztárban a GPS-es csónatúra ügyintézése NEM LEHETSÉGES!

GPS-es túraútvonalak az Ökocentrumban

Tisza-tavi kilátók

Igazi különlegessége lett a Tisza-tónak az a 4, vízre épült kilátó, melyeket csak csónakkal (vagy egyéb vízi közlekedésre alkalmas eszközzel) lehet megközelíteni. A csónakból kilépve van, amelyiket lépcsőn, van amelyiket kis pallóhídon lehet megközelíteni, cserébe viszont olyan élményben és látványban lesz részünk, amit csak kevesen mondhatnak magukénak.

Az egyik a Bölömbika kilátó, mely Sarud környékén található. Megközelíteni Sarudról vagy az újlőrincfalvai Neptun kikötőből érdemes.

A Poroszlóhoz közeli Csapói Holt-Tisza mentén létesült Fattyúszerkő kilátó megtartotta a szigeten korábban állott torony nevét, hiszen errefelé gyakori a merész repüléséről híres, fokozottan védett fattyúszerkő madár. A 2 szintes kilátó legfelső emeletéről csodálatos panoráma nyílik a Poroszlói-medencére, illetve a Csapói Holt-Tiszára. Motorcsónakot lehet bérelni a Fűzfa vagy a Csicsman Kikötőben, vagy szakvezetéssel egybekötött csónaktúra keretén belül is el lehet jutni a kilátóhoz. De aki a Tisza-tó igazi, vadregényes arcát szeretné felfedezni, annak a kenus, kajakos agy supos vízitúra megközelítést javasoljuk. Poroszlói indulással oda-vissza a parttól még nézelődve is megvan 2-3 óra alatt a túra. A Poroszlói Kis-Tiszán kell egy jó darabig evezni, majd egy tábla jelzi a Csapói-Holt-Tisza felé vezető vízi ösvényt.

A 2 legfiatalabb kilátó

A Küszvágó csér kilátót a  Szilas-foknál kell keresni, amely tökéletes vízitúra célpont lehet a Tisza-tónál. A Küszvágó csér kilátó egy hínárral benőtt, kevésbé forgalmas, ám annál csodálatosabb helyen áll. A kilátóról a Borzanatot, a Lapos-morotvát, a Zsidóföldet és a Poroszlói-medence egy részét lehet látni. Megközelíteni Tiszafüredről vagy Tiszaörvényről érdemes, de a bevállalósabbak akár Poroszlóról indulva is eljuthatnak ide. Ha Tiszaörvényről indulunk, akkor a VI-os öblítő csatorna fele kell venni az irányt. Itt vagy végig megyünk a csatornán, vagy a csatorna “közepén” jobb oldalon találunk egy kis átjárót, mely az Etenye nevezetű részre visz minket. Innen már szabad szemmel lehet látni a Szilas-fokot és a kilátót is.

Tavaly készült el a negyedik Tisza-tavi vízi kilátó. A legújabb kilátó a Nagy Lilik nevet kapta. A 12 méter magas, 2 szintes kilátó a Nyárád-patak partján található. A torony felső szintjéről az egyik oldalon az Apota nevű medencét lehet belátni, míg a másik oldalon a Liliomost. Ezt a vízi kilátót is több irányból meg lehet közelíteni. Egyik kiindulási célpont a tiszavalki Szivárvány Kikötő, mely a Nyárád-patak mentén található. Ha a kilátóhoz szeretnék eljutni, akkor induláskor ezen a csatornán kell egy darabig menni. 800 méter után a patak jobb oldalán található a kilátó. Előtte széles móló van, ahol kényelmesen ki lehet kötni.

Hosszabb túra esetén Tiszafüredről is lehet indulni a Nagy-Morotva irányába. Így a túra akár fél napos is lehet, így viszont út közben rengetek Tisza-tavi csodával találkozhatunk.

Kalandra hív a vadregényes Madárrezervátum! – Welovetiszato

 

Ma van!

Nincsenek mai programok.

Programnaptár

2024szeptember

h
k
sz
cs
p
sz
v
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
7
8
9
10
11
12
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
heti program