Kalandra hív a vadregényes Madárrezervátum!
Rejtett természeti kincs a Tisza-tónál: a Madárrezervátum
A Madárrezervátum a Tisza-tó észak-keleti részén, a Tiszavalki-medencében található, a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó természetvédelmi terület. Maga a Tiszavalki-medence a Tisza-tó legszebb és legtermészetközelibb része, igazi madárparadicsom. Teljes területe 24,9 négyzetkilométer, ez egyben a Tisza-tó legsekélyebb része. Védett terület, holtmedrekkel tarkított víztér, ahol tényleg a természet az úr…
Számos holtág, meder, kis öböl és csatorna található a területen, ezért az igazi, kalandot és szépséget kereső vízi kirándulások tökéletes célpontja. A X-es öblítő csatornán végig menve ki lehet jutni a nyílt Tiszáig a Buláti-szigetig, de ha Poroszló/Tiszafüred felé vesszük az irányt, számos rejtett, vadregényes kis csoda helyre vagy építményre bukkanhatunk. Ilyen többek között a tavaly épült Nagy Lilik kilátó is.
A Szivárvány Kikötő
A kilátó Tiszavalkról, a Szivárvány kikötőből érhető el a leghamarabb. A kikötő nagyon barátságos, családias, rendezett, csendes. Kicsi, de takaros és tele van nagyzolástól mentes, egyszerű csónakokkal és hasonló mentalitású tulajdonosokkal. Egyébként lehet a kikötőben kempingezni is. Ha nincs saját vízi közlekedési eszközünk, akkor lehet náluk bérelni 1 személyes kajakot, 3 és 4 személyes kenut, és van sup is. A kikötő egy kis keskeny csatorna partján, a Nyárád-ér partján található.
A Szivárvány Kikötő végéből körülbelül 800 méterre lehet megtalálni az új kilátót. Motorcsónakkal, kajakkal vagy kenuval, vagy SUP-pal (ahogy mi is tettük) egyszerűen meg lehet közelíteni. A kikötő környékén korábban állt egy másik kilátó, aminek az évek folyamán erősen leromlott az állapota, így lebontották. Az új ennek a helyén épült. Az elmúlt években amúgy három, csak vízről megközelíthető madármegfigyelő torony is épült a Tisza-tavon: a Bölömbika (Sarud közelében), a Fattyúszerkő (Poroszló), és a Küszvágó csér (Tiszafüred).
Nagy Lilik kilátó – Tiszavalk, Madárrezervátum
Tavaly készült el a negyedik Tisza-tavi vízi kilátó. A legújabb kilátó a Nagy Lilik nevet kapta. A 12 méter magas, 2 szintes kilátó a Nyárád-patak partján található. A torony felső szintjéről az egyik oldalon az Apota nevű medencét lehet belátni, míg a másik oldalon a Liliomost. A madárrezervátum területén vagyunk, így kis szerencsével mindenféle vízimadarat megfigyelhetünk: hattyút, sirályt, csért és szerkőt, gémeket (szürke, vörös, és üstökös félét), kócsagot, bakcsót, kacsákat, kormoránokat, nyár végétől, ősszel rengeteg vadlibát, és liliket.
A Szivárvány Kikötő is a Nyárád-patak mentén található, ha a kilátóhoz szeretnék eljutni, akkor induláskor ezen a csatornán kell egy darabig evezni. A kikötött hajók mellett, és a csatorna partján vízitök, és tündérrózsa virágzik. A parton fák, bokrok és nádasok váltakoznak. A fák sűrűjében sok bakcsó, és szürke gém bújik meg. 800 méter után a patak jobb oldalán található a kilátó. Előtte széles móló van, ahol kényelmesen ki lehet kötni.
A csodás kilátás
Ha a toronyból kinézünk, akkor az érkezési oldalon (a csatorna felől), a nádason túl levő nyílt víz a Liliomos. A másik oldalon található az Apota. Mindkettő sekély, nyár végére eléggé benövi a sulyom. Bár védett, de a Tisza-tavon annyi van belőle, annyira benövi, hogy az alatta levő víz oxigén hiányos lesz, ezért az Apotán általában kaszálják. Ezt onnan lehet látni, hogy egyenes sávokban váltakozik a sulymos, és a sulyom-mentes vízfelület.
Amíg a szem ellát, mindenhol a zöld ezer árnyalatát és madarak sokaságát látjuk. A szerkők halásznak, a víz fölött repülnek, közben lefele nézve figyelik a felszínen a bogarakat, kisebb halakat, és időnként lecsapnak. De ha valamelyik úgy gondolja, hogy könnyebb a társától megszerezni, akkor irtózatos csetepatéval kergetik egymást. Sok hattyú, szürke és vörös gém, kormoránok, és kócsagok is itt próbálnak élelemhez jutni. Ősztől a sulyom már nem uralja annyira a területet, plusz ekkor már vadliba és lilik csapatokat figyelhetünk meg a Tisza-tónál.
Ha még többet akarunk…
Ha kigyönyörködtük magunkat, akkor érdemes tovább evezni a Nyárád-éren. A bal oldalon a nádasban van néhány kisebb átjáró, ahonnan be lehet tekinteni a madaraktól hemzsegő Liliomosra. Aki nagyobb kihívást szeretne, annak a kilátóval szemben található kis csatornán való átvágást javasoljuk. Így is ki lehet jutni a Liliomosra és akkor a nádas másik oldalán is végig tudunk evezni, itt viszont sok a hínár és a vízi növény. Ha az éren evezünk tovább, akkor körülbelül 200 méter után, a nádas végén balra fordulunk és átkerülünk a nádas túloldalára, előttünk lesz a Liliomos nyílt vize. Jobbra a Liliomos szélén ha szerencsénk van, csodás tündérfátyol mezőt láthatunk.
Ha kicsit hosszabb túrát szeretnénk tenni, akkor el lehet evezni a Kormorán-telepig, a Szartosra – ahol szintén csodás tündérfátyol mezőket találhatunk -, vagy a Hordódi-Holt-Tiszához. Ha egész napos evezést tervezünk, akkor a Szartoson keresztül el tudunk jutni a Nagy-Morotvához, onnan pedig már csak néhány száz kilométer Tiszafüred. A Szartosról a Kormorán telepen és a Dühös-laposon keresztül pedig Poroszló partjait érhetjük el.
További Tisza-tavi cikkek: Welovetiszato