Welovetiszato
Welovetiszato
  • heti program
  • Podcast

Őszi bringatúrák a Tisza-tó körül

Galkó-Fenyves Barbara
·
2023. október 10.
Őszi bringatúrák a Tisza-tó körül

Bringával a Tisza-tónál

Ősszel is lehet kellemes biciklis túrákat tenni a Tisza-tó körül, SŐT! Ilyenkor a kellemesebb hőmérséklet és a kevesebb turista miatt talán élvezetőbb ez a program ősszel, mint nyáron. Rövidebb vagy hosszabb bringatúra a cél, néhány dolgot érdemes indulás előtt figyelembe venni. Ilyen többek között a réteges öltözet, világítás, valamint ajánlatos a nyitva tartó büféknek és éttermeknek is utána nézni.

Tisza-tó Kis kör és Nagy kör

A Tisza tó több útvonalon is részben vagy egészben körbe biciklizhető. A Nagy kör 95 kilométer hosszú, míg a Kis kör 64,5 kilométer hosszan halad.  A Kis kör és a Nagy kör között az a lényegi különbség, hogy a Kis kör levágja a Tisza tó északi részét Poroszló és Tiszafüred magasságában. Ezzel nem megy el Tiszavalk felé, míg a Nagy körnél a tó észak-keleti sarkánál Tiszadorogmánál vagy pedig Tiszacsegénél komppal lehet átkelni, ennek menetrendjéről indulás előtt célszerű tájékozódni. Viszont a Poroszló és Tiszadorogma közötti gátszakaszon az út állapota bringázáshoz nem mindenhol alkalmas, néhol földúton kell haladni, ezt főleg esős időben érdemes figyelembe venni.

A 2020-ban átadott Tiszafüred és Poroszló közötti kerékpárútszakasz és a kerékpáros híd megépítése óta a Kis kör sokak szerint Magyarország talán legjobb és legbiztonságosabb kerékpárútja. Jó tudni, hogy egyik útvonalnál sem jelentős a szintkülönbség (100 m alatt), így a leghosszabbnak számító Nagy kör egy rutinos biciklisnek sem minősül túl nehéznek.

 

 

Ősszel (talán) a legjobb bringázni

Mind a 2 kör strandokat is érint, ezért a nyári időszakban a strandok környékén lassítani kell a gyalogosok miatt. Ősszel maximum a gáton sétálókkal és horgászokkal futhatunk össze. A hőmérséklet is megfelelőbb a kinti mozgáshoz, de egészen más kihívásokra kell felkészülni.

Legtöbben a tiszafüredi Tisza-tavi Kerékpáros Centrumból szoktak indulni, mely november végéig tart nyitva minden nap 9 órától 17 óráig. Ha nem saját bringával érkezünk, akkor itt kedvünkre válogathatunk a több mint 400 darab kerékpár közül.

Felkészülés az őszi bringás túrára

Nagyon fontos a láthatóság. Mivel korábban sötétedik, ezért jól körbe kell lámpázni magunkat és a kerékpárt, valamint láthatósági mellényt és/vagy fehér, sárga színű felső ruházatot is érdemes viselni.

Alkonyatkor és este nem csak horgászokkal, hanem őzekkel és nyulakkal is összefuthatunk, szóval óvatosan és körültekintően kell haladni.

Fel kell készülni a hirtelen csökkenő hőmérsékletre is. A napközbeni kellemes 18 fok este 6 órakor már simán lehet csak. Ha még a szél is feltámad, akkor nagyon fogunk fázni. Ha nem is téliesen, de vastagon és rétegesen öltözzön fel mindenki, aki egy őszi bringás túrát vállal. Érdemes vízálló ruházatot is viselni.

A legtöbb megálló (büfé, étterem, kocsma, lángosos) hét közben már szinte sehol nincs nyitva és hétvégén is csak elvétve. A következő bejegyzésben összegezzük az ősszel is nyitva tartó büféket és éttermeket a bringás körök mentén.

Bringás szerviz a Tisza-tónál

Ha út közben defektet kapna a bicikli vagy egyéb probléma merülne fel, akkor a Kerékpáros Centrum mobilszervize egész nap a bringások rendelkezésére áll. Ha tőlük történik a bringa bérlése, akkor szükség esetén csere biciklit is visznek a helyszínre. Minden más esetben kiszállási díjat számítanak fel.

Újdonságnak számítanak a biciklis szerelő állomások, melyekből Tiszafüreden, Abádszalókon és Kiskörén is több található a biciklis útvonal mentén.

További Tisza-tavi bejegyzések: Welovetiszato