Welovetiszato
Welovetiszato

Halászlé teszt: a kunhegyesi Betyár Csárda isteni halászleve

Galkó-Fenyves Barbara
·
2025. január 22.
Halászlé teszt: a kunhegyesi Betyár Csárda isteni halászleve

Gyertek Kunhegyesre egy jó halászlevet enni!

Egy jó halászlé több szempontból is kiemelkedő: az íze, az állaga és a hagyományos elkészítési módok mind hozzájárulnak a sikeréhez. Van számos olyan tényező, amely egy jó halászlé elkészítésére vonatkozik.  Ezek közül a legalapvetőbb a friss hal. A halászlé alapját mindig friss, lehetőleg helyben fogott halak alkotják. A leggyakoribb halak a ponty, a harcsa és a süllő, de egyes változatokban a busa vagy a pike is szerepelhet. Vannak helyi eltérések is, például a szegedi, amely paprikásabb és gazdagabb, míg a balatoni inkább könnyedebb, halasabb ízű.

Erős, fűszeres alaplé és nem túlfőzött hús

Az igazi titok a megfelelő hal- és fűszerválasztás, valamint a türelmes, lassú főzés, hogy minden íz jól összeérjen. A halászlé alapja egy gazdag, fűszeres leves, amely hagymával, fokhagymával, paprikával és paradicsommal van ízesítve. A pirospaprika fontos, hogy ne csak színében, hanem ízében is domináljon, de nem szabad, hogy keserű legyen.

A halaknak jól ki kell oldódniuk az alapléből, de nem szabad, hogy szétfőjenek vagy túl puhák legyenek. A halhúsnak épp megfelelően omlósnak kell lennie. A jó halászlé erőteljes ízű, de nem túl zsíros. Az ízek egyensúlyban vannak, és az alaplé nem túl sűrű, de nem is túl híg.

A halászlé hagyományosan friss, ropogós fehér kenyérrel és/vagy csípős pirospaprikával tálalva a legfinomabb.

A tiszai halászlé

A tiszai halászlé a gazdag halízeket helyezi előtérbe, a paprika és a fűszerek inkább a háttérbe szorulnak, így a halak természetes ízvilága dominál. Ez a verzió könnyedebb és kevésbé fűszeres, mint a szegedi, de ugyanúgy rendkívül finom és ínycsiklandó.

A tiszai halászlé 2017 óta hungarikum. Bár tiszainak a szegedi halászlevet hívják főleg, a Tisza-tónál is hasonlóan készítik. A hal-aprólékból, paprikából, hagymából és vízből készült alaplevet lepasszírozzák, a sűrű, ízes lében pedig készre főzik a halszeleteket, majd felhúzzák vízzel. A tiszai halászlébe hagyományosan nem tesznek tésztát, mint a bajaiba, valószínűleg azért, mert az alapvetően nagyon gazdag, sűrű lé nem kíván további nehezítést.

A tiszai leves sajátos karakterrel rendelkezik, és jelentősen eltér a szegedi halászlé változatától. Az ételben leginkább ponty és harcsa szerepel, ezek a folyóban élő halak a leggyakoribbak. A harcsa különösen fontos, mivel húsának gazdag íze nagyon jól passzol a halászléhez. Gyakran a halak kisebb darabjait használják, hogy az ízek jobban átjárják a levest.

A tiszai halászlé alapja kevésbé pörkölt alapú, mint a szegedi változaté. Az alaplé inkább a halak friss, tiszta ízét hangsúlyozza, és kevesebb paprika kerül bele. A hagyma és a fokhagyma mindenképpen jelen van, de nem olyan dominánsak, mint a szegedi változatban. Kevesebb a paprika, de éppen annyi, hogy szép színt adjon: Míg a szegedi halászlében gyakran bőven használják a pirospaprikát, a tiszai változatban ez inkább csak a színt adja, nem a fűszeres, csípős ízt. A paprika nem túl sok, és nem is dominálja az ételt, inkább kiegészíti.

A tiszai változat inkább hígabb, mint a szegedi változat, és a halhús darabjai is viszonylag nagyobbak. A halak nem főnek szét teljesen, hanem inkább nagyobb, jól elkülönülő falatokban maradnak

Betyár Csárda, étterem – Kunhegyes

Tradicionális alföldi ételek szabad tűzön, bográcsban a kunhegyesi étteremben

Hagyományos magyar konyha, ahol kemencés- és hal ételekkel, frissensültekkel és készételekkel várják a betérőket Kunhegyes központjában található étteremben. Bőséges (hatalmas) étlap, rengeteg rántott dologgal, két és akárhány személyes tálakkal, gyerekmenüvel. Disznó, marha, csirke és egyéb szárnyas, valamint halételek az étterem étlapján.

Az évtizedes múlttal rendelkező vendéglátóhely büszke hagyományos ételeire, a igazi csárda hangulatára.

Vasárnap voltunk, előre foglaltunk asztalt. Az étteremben egyetlen hölgy volt a felszolgáló és le a kalappal előtte, amiért egyedül helyt állt a placcon.

Halászlé teszt

Vegyes halászlevet kértünk, természetesen kenyérrel. Mi “nagy” kenyeresek vagyunk, ami azt jelenti, hogy szeretjük a különlegesebb, jobb minőségű kenyeret. Ez mondjuk elengedhetetlen egy jó halászlé mellé. Itt sajnos az átlag, bolti, előre szeletelt fehér kenyeret szolgálták fel, de igazából ez volt az egyetlen negatívum.

A vegyes halászlé a rusztikus tálalási irányt képviselve bográcsban érkezett. Az adag 2 felnőtt embernek is elég, főleg ha pár szelet fehér kenyérrel kísérjük.Első ránézésre a klasszikus halászlé jegyeit képviselte.  A leves színe szép, mély vöröses, a paprika biztatóan ül a tetején. Illata erőteljesen halas-paprikás, jó kezdet. Kanalat merítve feltűnően sűrű, de nem a krémes fajta, itt a passzírozó működött, a hal valóban hal még a kis darabokban is. A harcsa szelet szép kontúros, formája-mérete-mennyisége tökéletes. A hús szépen törik, nem maszatolódik, tökéletesen készült.

A halszeletek szépek voltak: a harcsa méretes, szépen feldolgozott, kontúros, nem szétfőtt, a szelet íze markáns “halas” volt. Maga a hallé pont úgy volt jó, ahogy szeretjük: Az alaplé pont elég mennyiségű vízzel volt felhúzva, így elég sűrű volt és nem úszott a leves tetején vastag zsírréteg sem. Nem volt sótlan, nem volt túlfűszerezve, valószínűleg jó alapanyagokat használ az étterem.

A Betyár Csárda halászlé árai:

  • Ponty halászlé 3250 Ft
  • Harcsa halászlé 3000 Ft
  • Vegyes halászlé 3250 Ft

Korhelyes változat nincs az étlapon.

További halászlé tesztek:

Korhely halászlé teszt: Aranyosidombi Udvarház – Poroszló – Welovetiszato

Halászlé teszt a poroszlói Fehér Amúrban – Welovetiszato

Korhely halászlé teszt: Aranyosidombi Udvarház – Poroszló – Welovetiszato

 

Ma van!

Nincsenek mai programok.

Programnaptár

2025február

h
k
sz
cs
p
sz
v
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
heti program