Welovetiszato
Welovetiszato

A csodásan őszülő Tiszaigari Arborétum

Galkó-Fenyves Barbara
·
2024. október 13.
A csodásan őszülő Tiszaigari Arborétum

Tökéletes őszi kirándulós célpont a Tiszaigari Arborétum

A Tiszaigari Arborétum a település szélén egész évben várja vendégeit szépen karbantartott sétányokkal, új fogadóépülettel, kulcsosházzal, pihenőhelyekkel és játszótérrel, valamint a természet csodás őszi színeivel.

Egy kis múltidéző

Az első telepítéseket Széky Péter földbirtokos, hadmérnök kezdte meg 1867-ben az akkori idők divatja szerint sétakert kialakítása céljából. Ekkoriban az arborétum területének nagy része az Igari-tó lecsapolt, kiszáradt medre volt. A telepítéshez könnyebben beszerezhető, közönséges, és jobbára az Alföldön fellelhető fafajok több éves csemetéit használta fel: kocsányos tölgy, magas kőris, fekete nyár, fehér nyár, fehérfűz, illetve telepítettek még tiszafát és kislevelű hársat.

Sajnos a tölgyekből ezen a részen nem sok maradt meg, mivel a terület esős idő esetén megtelt vízzel, így a szárazságot kedvelő tölgyek nagy része ki is pusztult. A Tiszaigari Arborétum ezen részét hívjuk öreg erdőnek, mert ez volt a legkorábban betelepített rész.

Tiszaigari Arborétum - mocsári ciprus erdő

A szarvasi és a Tiszaigari Arborétum hasonlósága

A sétakert építésének újabb szakasza 1874-ben kezdődött, ekkor azonban a munkálatokat már a birtokos ugyancsak Péter nevű fia – közgazdász, jogi doktor – irányította. A területet 9 holdra bővítve, mindenek előtt a hazai domb- és hegyvidéki elterjedésű lomblevelűeket és fenyőféléket honosította meg sétakertjében. Később egyre nagyobb számú, különböző fajú cserjefélékkel gazdagította a már meglevő Tiszaigari Arborétum állományát. Ekkor kezdték ide telepíteni a mocsári ciprusokat, melyeket a Szarvasi Arborétumban is megtalálunk. Amúgy a tiszaigari és a szarvasi arborétum fa-és cserje fajtái nagyon hasonlóak, köszönhető annak, hogy a Széky és Bolza család szoros barátságot ápolt egymással.

Szarvasi Arborétum

Amiért jobban szeretjük Tiszaigart

Ami viszont nincs a Szarvasi Arborétumban, az a látogatók csekély száma, valamint a 400 éves tölgy, a Mátyás fa. Mivel a helyet kevesen ismerik, ezért még hétvégén sem találkozhatunk nagy tömeggel.

A belépőt egy jegykiadó automata adja, melybe 1000 forint értékű aprópénz szükséges bedobni.

A Tiszaigari Arborétum teljes területe körbe van kerítve, így nincs meg annak a veszélye, hogy a gyerekek szem elől tévednének. A területet akár mozgáskorlátozottak is használhatják, mivel az arborétum kis ösvényei zúzott kővel vannak leszórva és mindig tisztán vannak tartva. Esős időben is látogatható hely, számos esőbeálló van kiépítve a területen. A mosdó az arborétum közepén található, mely mindig nyitva és és mindig tiszta.

Arra viszont készülni kell, hogy ételt és italt nem lehet kapni. Büfé és automata sem üzemel a Tiszaigari Arborétum területén.

Útvonalak az arborétumban

A bejárattól akár több irányba indulva is fel tudjuk fedezni a csodás arborétumot. Mi általában balra, az Öreg erdő felé szoktunk indulni. Ezen a részen fogjuk megtalálni azt a kis patakot is, melyben állítólag a Tiszaörsi Fürdő gyógyvize is megtalálható. A patakon 2 csodás kis híd ível át. Ezen a részen van a mocsári cipruserdő is, mely még nem dobta le zöld lombkoronáját. Ha beáll a hűvösebb idő, a tűlevelek barnás-vöröses színűre váltanak és csodásan megfestik a talajt.

A 2. híd után mi balra szoktuk venni az irányt a kis rét felé, ahol esőbeállók és szalonnasütős helyek teszik még elvarázsoltabbá az arborétumot. Ez a terület nyáron óvodás és iskolás csoportoktól hangos.

Hamarosan elérünk a játszótérhez, ezt az út mellett sorakozó fűzfák és egy nagyméretű mocsári ciprus, valamint a hinták és az esőbeállók jelzik. Itt lehet egy kicsit pihenni, enni-inni és élvezni a gyönyörű, őszülő természetet és a csendet…

Innen is több irányba indulhatunk. Ha gombászkodni szeretnénk, akkor érdemesebb a sűrűbb részeket bejárni, de amit feltétlen meg kell nézni, az a kulcsosház és a 400 éves Mátyás fa. A Tiszaigari Arborétum területén minden szépen ki van táblázva, így a Mátyás fát is könnyedén meg lehet találni. Ez a több száz éves fa az arborétum területén kívül található egy mezőgazdasági terület kellős közepén. A fához vezető kapu nincs bezárva, csak a fa rudat kell okosan kimozdítani a helyéről.

A 400 éves Mátyás fa – Tiszaigari Arborétum

A tiszaigari 400 éves Mátyás király-fa története – Welovetiszato

A fa magányosan áll a mező közepén. Már sokan és sok módon próbálták elpusztítani, de szerencsére nem sikerült nekik. A fa környékén őzek szoktak legelészni, valamint ha szerencsénk van, darvakkal is találkozhatunk. A fából sajnos már szakadtak és törtek le darabok, 1x még a villám is bele csapott. Most még nem őszül, de sajnos elég sok a száraz ága.

Viszont akkor is csoda egy hely ez…itt mindenféleképp érdemes elidőzni: hallgatni, ahogy a szellő megcsörgeti a száraz leveleket, beszívni a természet erejét, élvezni a Nap melengető sugarait és csak úgy lenni. 400 év alatt ez a csodálatos matuzsálem sokmindent láthatott és megtapasztalhatott (a gyerekek szerint néha ezeket a történéseket a fa el is meséli…). Érdemes végig nézni minden egyes szegletét, minden gyűrűjét és ágát és csak úgy tisztelni és persze vigyázni rá. Ősszel gombák is körbe veszik ezt a csodás fát, valamint jó időben pillangók is szállnak ágaira.

Az arborétumot amúgy a mosdó épületéig egy kis út vágja ketté. Visszafele úton ezen lehet a bejárathoz vissza találni. A kis út mellett balról érdemes végig menni a telepített cserjés kis ösvényein. A legtöbb növény örökzöld és nagy részük még ilyenkor is virágzik.

További Tisza-tavi cikkek: Welovetiszato

Ma van!

Nincsenek mai programok.

Programnaptár

2024november

h
k
sz
cs
p
sz
v
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
18
19
20
21
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
heti program