Welovetiszato
Welovetiszato
  • heti program
  • Podcast

Régi telek a Tisza-tónál

Galkó-Fenyves Barbara
·
2024. március 3.
Régi telek a Tisza-tónál

Ahogy idén télen nem láttuk a Tisza-tavat

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján előreláthatólag a 2023/2024-es tél volt a második legenyhébb ilyen évszak. Ennél eddig csak egy alkalommal, 2006/2007-ben bizonyult enyhébbnek a tél. Az idei évről elmondható, hogy mindhárom téli hónap középhőmérséklete magasabb volt az 1991-2020-as átlaghoz képest. Ezt még az is tetőzte, hogy sokkal többször esett eső, mint hó ezen a télen. Voltak olyan helyek, ahol egy hótakarós napot sem jegyeztek fel a meteorológusok. Elmaradtak a tartós fagyok, így a Tisza-tónál sehol sem lehetett korcsolyázni vagy lékhorgászni.

2019/2020 tele a Tisza-tónál

2019/2020 telén több hetes fagy után a Tisza-tó számos részén annyira befagyott a víz, hogy korcsolyázni is lehetett rajta. Hivatalos, önkormányzat vagy vállalkozó által működtetett jégpálya nem szokott lenni a Tisza-tó körül. Vannak azonban olyan kijelölt területeket, ahol olyankor az önkormányzat folyamatosan figyeli a jég állapotát és tájékoztatja a a lakosságot a helyi fórumokon arról, hogy hol lehet rámenni a jégre.

Ilyen volt akkor a Tiszafüred-Szabadstrand rész, Abádszalókon a Szalóki Kikötő körülötti vízfelület, Tiszabábolnánál a Szajlai Holtág és Poroszlói-medence part felőli része.

Lékhorgászat

2019/2020 telén tele volt a Tisza-tó lékhorgászokkal Abádszalóktól Tiszafüredig. Télen elég nehéz a parttól bentebb lévő területeket meghorgászni, de a jégen (elvileg) bárhova el lehet jutni. Bevált módszer az úszózás, de lehet mártogatni (pergető bottal, műcsalival fel-le húzogatva) vagy fenekezni is (ez azért necces a szűk lék nyílás miatt).

A lékhorgászat egy ünnep a jég hátán. A téli nap sejtelmes fényeinek, vagy a jég csilingelő hangjátékának köszönhetően ennek a “programnak” mindig van egy bensőséges hangulata. “A lelassult idő lefejti a lelkünk köré rakódott védőburkot, a forralt bor pedig felolvasztja a hétköznapoktól jéggé dermedt szívünket.” (Medgyasszai Csaba lékhorgász)

2020/2021 telén

Ezen a télen sikerült beállítani a téli vízszintet a Tisza-tónál. De hogy miért van akkora különbség a téli és a nyári vízszint között, az a Tisza-tó működésében keresendő: a téli időszakra leengedik a Tisza-tavat, azaz jelentősen csökkentik a víztározóban eltárolt víz mennyiségét. A sekélyebb részek fölül eltűnik a víz és láthatóvá válik a meder. A látványos változásnak rengeteg haszna van, a halak téli áttelelésétől kezdve a tavaszi friss víz befogásának elősegítéséig, egészen a téli árvizek eltárolásának problémájáig. Az elmúlt években a vízgazdálkodás mellett egyre jelentősebb szempont lett a Tisza-tó halgazdálkodása és ökológiai egyensúlyának fenntartása. Ennek érdekében két ütemben és a többi érdekelt szervezettel összehangoltan engedik le a Tisza-tavat.

A vízszint annyira alacsony volt ezen a télen, hogy a szokásos szárazulatoknál is nagyobb területek kerültek szem elé. A kiskörei zsilipek megnyitásával a folyóból és az árterületről is levonult a víz nagy része, gyakorlatilag “kihúzták a dugót”.

2021/2022 tele a Tisza-tónál

Ez a tél már jóval hidegebb volt, mint az azt megelőző (és az ezt követő is). Jégzajlások és rianások is voltak bőven, ezért ezen a télen sem lehetett biztonságosan rámenni a Tisza-tó jegére. A vízszint ekkor is alacsony volt, így a Poroszló-medencében ismét előkerültek a nyáron a vízben bujkáló fatuskók, melyek a régi gyümölcsösök maradványai. Jégzajlásokat a Sarudi-öbölben, rianást pedig Tiszafüreden volt szerencsénk megfigyelni.