Welovetiszato
Welovetiszato

Kútgém jelzések – avagy a kútágassal való telegrafálás

Galkó-Fenyves Barbara
·
2024. október 4.
Kútgém jelzések – avagy a kútágassal való telegrafálás

Akik járják a magyar pusztát, gyakran találkozhatnak gémeskutakkal, melyek a múlt nagyszerű maradványai. Sok helyen a legutóbbi évtizedekig az egyetlen vízhúzó szerkezet volt. A kútszerkezet pár évtizede az Alföldön még a legelterjedtebb víznyerőeszköznek számított, és jellegzetes formájukkal a puszta jelképévé váltak. Emiatt a gémeskút napjainkra kultúrtörténeti értéknek is számít.

Gémeskút, a magyar vízerőmű

Becslések szerint a gémeskút az egyik legősibb vízemelő szerkezet, már az ókorban is ismerték. Időszámításunk előtt 2000-ben már Mezopotámiában is megjelent.  Magyarországra a török hódoltság idején került, ezután pedig nagyon gyorsan elterjedt egész Közép-, és Kelet-Európában.

A gémeskutakat jellegzetes kinézetük miatt már messziről ki lehet szúrni.  A legtöbb vidéken a gémeskutat az udvarban készítették, de több faluban vagy annak határában voltak közös használatú gémeskutak is. Nagyobb vízfogyasztású helyeken (például legelőkön) iker gémeskutat is készítettek, ahol a szokásosnál nagyobb kútgödörből két gémeskút segítségével merték a vizet. A gémeskút az egész Kárpát-medencében elterjedt, sok helyütt a legutóbbi évtizedekig az egyetlen vízhúzó szerkezet volt.

A kút igazából egy földbe ásott kútgödörből a kétkarú emelő elvén működő vízemelő szerkezet. A kútgödör fölé nyúló végére erősítik a vödörtartó rudat (ostor, kútostor), amelyen az abronccsal erősített favödör függ. Hangarék a neve annak a gémeskút ostorára szerelt kovácsolt vas kulcsnak vagy kupaknak, amelyhez a vödör fülét rögzítik. A vízzel telt vödör súlyának egyensúlyozására a gém másik végére kő vagy fatuskó nehezéket, koloncot erősítenek.

A legrégebbi magyar telegráf

A gémeskút régen hírközlő szerepet is betöltött. A gém és a kútostor helyzetének állításával látótávolságra jelezték a legeltető pásztoroknak a delelés, itatás, az étkezés idejét. Az alföldi tanyavilágban hasonló módon tudatták a napszámosokkal, mezei munkásokkal, hogy elérkezett a déli étkezés ideje, menjenek a tanyára.

A régi betyárvilágban különösen nagy jelentősége volt ezeknek a kútgémjelzéseknek, hiszen ezek segítségével tájékozódtak a pusztákon mozgó hatósági emberek hollétéről. Ezt a jelrendszert olyan tökéletességre vitték, hogy segítségével pontosan behatárolhatták a pandúrok mozgását.

Jelentősége volt annak is, hogy milyen magasra volt a kútostor húzva. Ebből az derült k, hogy közel, vagy messze járnak-e a pandúrok.  A kútkoloncot is feljebb, vagy lejjebb kötözték a szerint, hogy melyik irányban járőröznek a hatóság emberei. Ebből tudhatta az, aki nem akart velük találkozni, merre induljon, hogy minél messzebb kerülje őket. A telegráf igazító pásztorok betyároktól sok ezüstpénzt kaptak ezért.

A pusztában álló ágasok hangtalanul mondták el üzeneteiket, amelyet a bandák tagjai teljességgel megértettek, nem így a cseh zsandár, aki a kalimpáló ágasok láttán azt hitte vizet merítenek. Így érthető meg az az éveken át tartó meddő küzdelem, amit a hatóság emberei folytattak a szegénylegények ellenében.

Kútgém jelzések

1. A kútgém fel van eresztve úgy, hogy a vízmerő dézsa a kút állójára van téve. Jelentése: vigyázz, hivatalos ember érkezett (pusztagazda, mezőőr, olvasó bizottság, csendőr).

2. A kútgém fel van eresztve, a vízmerő dézsa a kifolyó csatornán áll. Jelentése: hajtják a jószágokat az itatóhoz.

3. A kútgém fel van eresztve, a vízmerő dézsa a káva mellett kívül a földre van letéve. Jelentése: Elkészült az ebéd. (Ezt a jelzést csak ősszel és tavasszal alkalmazták, amikor egész nap legelt a nyáj.

4. A kútgém fel van eresztve úgy, hogy a dézsa a magasban szabadon lóg. Jelentése: Nagy baj, szerencsétlenség történt (jószágkár, emberhalál). Amikor ezt meglátták, azonnal siettek a szomszédos legelőkről segítséget nyújtani.

5. A kútostor a dézsával a kútágasba vert szögre van akasztva. Jelentése: a gulyába, vagy a ménesbe befogadott idegen jószágot sürgősen el kell tüntetni, mert keresik, vagy megérkezett az olvasó bizottság.

6. A vízmerő dézsa teljesen bele van nyomva a kútba. Jelentése: vigyázz, látogató gazdák érkeztek, ha nem a saját lovadon ülsz, cseréld át a magadéra. Ezt csak a csikósok ismerték.

7. A dézsa nincs a kútostoron, hanem fel van téve az ágasra. Jelentése: a kút vize nem iható, mert valaki beleölte magát, vagy jószág fulladt bele.

8. A kútgém felengedetten áll dézsa és kútostor sincs rajta. Jelentése: a kút rossz, beomlott, vagy vize nem jó.

9. A kút koloncára szűr van terítve, a gém vízszintes helyzetben áll. Jelentése: a számadó nem tartózkodik a legelőn, haza, vagy a csárdába ment.

10. A vízmerő dézsa a kút állóján van, a kútgém hegyére női kendőt, vagy kötényt kötöttek. Jelentése: rideg nő tartózkodik a pásztorszálláson. Elvégezte a pásztorok ruhájának mosását, foltozását és hajlandó szerelmi szolgáltatásokra is 🙂

11. A vizes dézsa a kútkáva tetején áll, a kútgém hegyére rossz szűr van akasztva. Jelentése: megérkezett az ócskás. Gyapjút, pipaszárat, rámás tükröt, bicskát és bajuszpedrőt árult.

A cikkhez felhasznált források:

Őseink és unokáink

Magyar Elektronikus Könyvtár – Magyar Elektronikus Könyvtár (niif.hu)

Librarius – társasági és művészeti magazin

Gémeskút, a magyar vízerőmű (agraroldal.hu)

Ma van!

Nincsenek mai programok.

Programnaptár

2024október

h
k
sz
cs
p
sz
v
30
1
2
3
4
5
5
14
15
16
17
21
22
23
24
28
29
30
31
1
3
4
5
6
7
9
10
heti program