Két kihagyhatatlan őszi célpont a Tisza-tónál
Ősszel is vár a Tisza-tó!
Csodás az ősz a Tisza-tónál, szóval kényelmes cipőt fel és irány a Tisza-tó! Mutatunk két olyan célpontot, mely tökéletes őszi kirándulóhely.
A Tiszaigari Arborétum területe és a Kiskörei Hallépcső környéke most tele van csodás gombákkal és színpompás fák és cserjék között sétálhattok. Családoknak és kutyásoknak is ideális célpont mind a két hely.
A Tiszaigari Arborétum
Az eredetileg sétakertnek készült Tiszaigari Arborétum minden évszakban nagyon jó kirándulós célpont, mely a hét minden napján nyitva áll a látogatók előtt. Az ország legnagyobb, egybefüggő mocsári ciprus erdeje, a 400 éves Mátyás-fa és a nemrég újonnan telepített tölgy fajtagyűjtemény mellett a Tiszaigari Arborétum útjai nagyon jó kirándulóhelyet biztosítanak minden évszakban. Télen védett a szelektől, nyáron hűvös, tavasszal madárcsicsergős, ősszel pedig ezer színben pompázó. Az arborétum kisebbnek számít a hazai arborétumok között, de épp elegendő méretű egy tartalmas, 1-1,5 órás sétához.
Az arborétum egy megunhatatlan hely, mivel minden évszakban más és más arcát mutatja meg nekünk. Most ősszel gyönyörű színekben pompáznak a fák és a cserjék, plusz ami még hozzáad a hely különlegességéhez, az ilyenkor az aljnövényzetben megjelenő gombák hada. Lehet, hogy le kell térni a kijelölt ösvényekről, de megéri! Találhattok vargányát, pereszkét, szegfűgombát, őzlábgombát, tőkegombát, laskagombát és még sorolhatnánk.
Itt akár több órát is el lehet tölteni, a hely nagyon rendezett és tematikusan vannak a részei kialakítva. Esőbeállók, mosdó, játszótér, ismertető táblák is vannak a területen.
A belépő 600 forint, melyet a bejáratnál lévő automatánál lehet megvásárolni.
Kiskörei Hallépcső, vízlépcső és a JóreményStég
Az ország egyetlen hallépcsője a Tisza-tónál található, Kiskörén. A hallépcső létrehozásának célja, hogy a vízi erőmű által “kettévágott” Tisza folyó al- és felvize között biztosítsák a halak szabad mozgását. A hallépcső feladata, hogy biztosítsa a folyamatos ökológiai kapcsolatot a Tisza-tó és az alacsonyabb vízszintű Tisza folyó között, ahol, különösen nyáron, akár 10 méteres szintkülönbség is lehet. Mivel a Kiskörei Vízlépcső a folyón keresztirányban elhelyezkedő műtárgy, az árvízi helyzetek kivételével a zsilipek zárva vannak. Ez akadályozza a halak természetes mozgását a két vízszint között, a hallépcső ezt a gátat kerüli meg.
A Tiszán az 1970-es években épült vasbeton halzsilip nem volt elegendő a halak megfelelő mozgásának biztosítására. A hallépcső megépítésével nemcsak a halak átjárása oldódott meg, hanem egyes fajok élőhelyet is kaptak a pihenőtavak segítségével. A vízlépcsőt 37 darab 20 cm-es lépcső alkotja. A hallépcsőben három kisebb és egy nagyobb pihenő tó is megtalálható. A létesítmény egy közel 1400 méter hosszú csatornával kerüli meg a duzzasztóművet, így biztosít egész évben szabad vándorlási lehetőséget a halak számára a Tisza-tó és a vízlépcső úgynevezett alvízi folyószakasza között.
A hallépcső vízszint-szabályozó műtárgyában alakítottak ki egy monitoring helyiséget, melyben kémlelő ablakokon keresztül figyelhető meg a halak mozgása.
A Hallépcsőt a töltésen lehet csak megközelíteni.
Abádszalók irányából kerékpárral vagy gyalogosan kb 4 km-es túra
Kisköre felől, a töltéshíd után bal oldalon található, kb 500 m
JóreményStég, ami egy félszigetre épített forgatási helyszín
A Tiszát és a Tisza-tavat szívügyének tekintő Ljasuk Dimitry a karantén idejére kiköltözött a Tisza-tó apró félszigetére, a “Jóreménység-szigetre”, ahol azután felépítette a JóreményStéget. Robbantó-gátnak nevezték régen a helyiek ezt a kis földnyelvet.
A Jóreménység-sziget mára turistalátványosság lett. A kunyhó már nincs ott, de 2021-ben önkéntesekkel berendezték és kiszépítgették a területet. A hely a töltésen ki van táblázva, sétálva könnyen megközelíthető.