Őszi színek, szárcsák és vízi kerékpározás – Megnéztük, mit tartogat ősszel a tiszafüredi Kérész Központ
Tavasszal nyitott meg, vagyis még mindig új látnivalónak számít az egész évben látogatható Kérész Öko-és Aktív Turisztikai Központ Tiszafüreden, amiért távolabbról is érdemes felkerekedni. A hely különleges, mert játékosan, de átfogóan ad ismereteket a környék élővilágáról, népszerűsítve a szelíd turizmust. A központ falain belül folyamatos a “tiszavirágzás” (VR szemüvegben), tanulhatunk a Tisza szabályozásáról, sőt, egy digitális terepasztalon mi magunk alakíthatunk ki neki új folyómedret. Madarakat kutathatunk távcsövön keresztül, mikroszkóp alatt vizsgálhatunk szitakötő szárnyat, vagy vízi kerékpárra pattanhatunk.
A Tisza-tó másfél óra Debrecenből, két óra Budapesttől, két és fél óra Kecskeméttől. Vagyis még egynapos kirándulásként is jól működik, de egy hosszú hétvégét is könnyen el lehet itt tölteni.
Bármennyi időre is jövünk, érdemes útba ejteni a környék legújabb és egyik legszebb panorámás ökoközpontját, a tiszafüredi Kérész Központot. Minden évszakban egy kicsit más élmény itt lenni. Tavasszal az éledező természetet vizsgálhatjuk, nyáron kajakba, kenuba vagy épp SUP-ra pattanhatunk. Ősszel a költöző madarak vonulása és az aranyló természet csodájára járhatunk. Télen pedig magunkba szívhatjuk az alvó természet nyugalmát. Ám évszaktól függetlenül vár a központ állandó kiállítása és egy különleges sporteszköz; a vízi kerékpár, amivel bejárhatjuk a Tisza-tó rejtett zugait.
Az őszi Tisza-tó
Persze a tó mindig gyönyörű, de aki kedveli a természet narancssárga-barnás színeit és békéjét, hozzánk hasonlóan szeretni fogja az őszi hangulatát. Nem beszélve arról, hogy közeleg az őszi szünet! Mi most októberben jöttünk el bejárni a központot keresztül-kasul, és megnéztük, milyen programokba csatlakozhatunk be, akár egyedül, párral vagy családdal jövünk.
A Kérész Központ programjai
A központ, ami az őszi szünetben – november 1-je kivételével – mindennap nyitva tart, naponta más és más aktivitásokat kínál, amik felnőtteknek és gyerekeknek is izgalmasak. Az állandó program – egy minden órában induló élőszavas vezetés a tó történetéről, életéről és élővilágáról – a Babzsák moziban kezdődik. Itt kényelmes fotelekbe ereszkedve nézhetünk végig egy majd 20 perces kisfilmet a tó látnivalóiról, amiben Vecsei H. Miklós az útitársunk.
Utána egy túravezető kíséretében belépünk a KÉR-ÉSZ-TÉR-be, ahol egy közel egyórás bemutató veszi kezdetét. Itt olyan érdekes kérdésekre kapunk választ, mint például: mikor, kik és hogyan fogtak bele a Tisza szabályozásába? Hogyan alakult ki a Tisza-tó? Hogyan szabályozzák ma a vízszintet és ez milyen következményekkel jár? Milyen invazív fajok élnek a tóban? Milyen veszélyforrások leselkednek ma az élővilágra, és mit tehetünk mi az egészségünk és környezetünk védelmében?
Inetraktív elemek
A bemutató felépítése jó és változatos: a mesélést interaktív blokkok szakítják meg. Például egy homokkal feltöltött, digitális terepasztalon rajzolhatjuk és formálhatjuk meg a Tisza medrét és nyomvonalát, miközben a “táj” szintkülönbségeinek változására a színek is változnak. Ha elég mélyre ásunk, máris kék fény kezd “csordogálni” a képzeletbeli folyó vonalán.
Egy másik játékban nyomógombok segítségével, lábbal mozgatunk zsilipeket, ezzel szabályozva a tó vízszintjét – igazi csapatmunka. Aztán távcsöveken keresztül kémlelhetjük a tavat, hogy megpróbáljuk beazonosítani a madarakat. Mostanában például jégmadarat, bütykös hattyút, szárcsát vagy tőkés récét láthatunk.
Egy külön blokk szól a környezetszennyezésről és ezzel párhuzamosan a környezetvédelemről. Nem véletlen: a központ törekszik az ökotudatosságra az energia előállításában és felhasználásában, de az edukációban is. A megújuló energiaforrások és a környezetvédelem a mindennapi tevékenységük szerves része.
Tiszavirágzás
A program egyik legizgalmasabb pontja, amikor VR360 szemüvegen keresztül, egy függőfotelben ülve nézhetjük végig a központ névadójának, a kérésznek az utolsó életciklusait. A víz alá ereszkedve végigkísérhetjük változásait, ahogy az utolsó lárva állapotot követően a felszínre úszva átvedlik kifejlett rovarrá, és kezdetét veszi a csupán pár órán át tartó násztánc, azaz a késő júniusi esték felejthetetlen látnivalója, a tiszavirágzás.
Utunk a Természetbúvár laborban folytatódik. Itt digitális mikroszkópokon keresztül vizsgálhatjuk meg a környék élővilágából csempészett mintákat. Mi például a levendula illóolajcseppes virágzatát és szitakötő szárnyat szemléztünk.
Aktív programok
A programlehetőségeknek itt még nincs vége, és a kedvencünket hagytuk a végére. Bár az időjárás késő ősszel már nem feltétlen csábít hosszú tóparti ücsörgésre, a tó szépsége annál inkább vonz. Így ha természetközelségre és egy különleges aktivitásra vágyunk, felpattanhatunk egy waterbike-ra (amit magyarul leginkább vízi kerékpárnak fordíthatunk). Hasonló járgánnyal nem találkoztunk még a környéken, és szuper dolog, hogy már nem csak a tó körül, de a tó vizén is lehet tekerni. A waterbike-ot kezdők és tapasztaltabb sportolók is bátran kibérelhetik, aztán irány a természet és a meseszép vízi ösvények!
Az extrább programok között ott a természetfotós túra is. Ezt ajánlunk bárkinek, aki egyedülálló élményre vágyik, érdeklődik a madarászat iránt, vagy szeret fotózni – legyen lelkes amatőr vagy profi fotós. A túrák hajnalban vagy naplementekor indulnak, így tökéletes alkalmat adnak rá, hogy az átmeneti fényben örökítsük meg a természet színeit és lakóit. A túrákra előzetes bejelentkezés szükséges, az aktuális programokat itt találjátok.
Étkezési lehetőségek
A sok tanulás, élmény és mozgás után megpihenhetünk a Kérész büfében egy kávé és szendvicsek, paninik mellett. A legkisebbek a gyereksarokban játszhatnak, ahol a sok-sok játék mellett egy hatalmas madárfészek is helyet kapott. Ha több fogásos ebédre vágynánk, a közeli (és egész évben nyitva tartó) Petit L’Amour Gasztro Bisztroba, az Öreg Halász Étterembe, a Park Étterembe és Tiszaörvényen a Hableány Étterembe is betérhetünk.
A Kérész Központ gyakran ad otthont osztálykirándulásoknak és egyéb kézműves foglalkozásoknak, de van lehetőség kisebb megbeszélések vagy akár 80 fős rendezvények lebonyolítására is (a szervezésben és a kivitelezésben is kapunk segítséget). Minderre két kisebb és egy nagyobb terem áll rendelkezésre, mindegyik tiszai kilátással, utóbbi pedig közvetlen teraszkapcsolattal is.
Legyen szó csoportos vagy egyéni kirándulásról, mindenképp érdemes feltenni a Kérész Központot a “Tisza-tavi látnivalók” listánkra. Sok élménnyel fogunk gazdagodni, akár iskolai szünetben, akár bármely más időszakban járunk a környéken.
ELÉRHETŐSÉGEK
Kérész Öko-és Aktív Turisztikai Központ
(Fotók: Mikó Vencel – We Love Tisza-tó)