Karácsonyi, újévi szokások anno a Tisza mentén
Karácsonyi szokások a Tisza menti településeken
Régen a karácsony elképzelhetetlen lett volna az ünnephez kapcsolódó szokások nélkül. Mindezekből mára hagyományőrző szándékkal felelevenített kedves emlékek maradtak. A karácsony azonban sokaknak ma is a legmeghittebb, szent ünnep, amely nem lehet teljes szokások nélkül. A Tisza menti településeknek is megvoltak a maga téli, karácsonyi szokásaik, melyek néha teljesen mások voltak, mint az ország más településein.
Disznótor vidéken
A disznótor igazi magyaros hagyomány, ahol az együtt töltött idő, a finom ételek, jó italok és a remek hangulat a mérvadó. A disznótor egykor nagy eseménynek számított, de a szegényeknél nem minden évben került sor rá. Ha be is következett, akkor az ünnepi eseménynek számított. A disznótor régen vidéken házi mulatság is volt egyben, ahol a legények vőlegénynek, menyasszonynak, tollszedőnek, kéményseprőnek vagy akár cigánynak is felöltöztek. A csoportban lévő leánynak öltözött férfiak szoknyája alatt macskát tartottak s azt “nyávogtatták”. A csapat kért a háziaktól enni és inni, közben meg amit tudtak, azt elloptak és mutogatták ki az ablakon társaiknak. Mások a kemencében lévő tepsiből igyekeztek a sülő húsokat, kolbászt, hurkát elrejteni, megszerezni. Volt olyan, amikor lánycsapat csinálta meg ezt a “kéregető-zsákmányoló” játékot, melynek a vége az lett, hogy hívatlanul is részt vettek a vacsora utáni táncban.
Régen szeptember 1-jén fogták a disznót hízóba. Hagyományosan november 30-a volt a disznótorok kezdőpontja, így nem a véletlen műve a „disznóölő Szent András” népi elnevezés András napon. A családok felváltva tartották egymásnál a disznóvágást, így segíteni tudtak egymásnak a munkában, másrészt meg így mindig volt kóstoló a háznál. A néphiedelem szerint tilos disznót ölni újholdkor, mert akkor férges lesz a hús. Kedd, péntek, vasárnap ugyancsak alkalmatlan a disznóölésre, mert megromlana a hús.
A tanyázás
Főleg téli időszak szórakozási formája volt a tanyázás, melyekre leginkább az esti órákban került sor. Ezeken az eseményeken a szomszédok vagy az összeszokott családok vettek részt. Ilyenkor akár 3-4 család is összejött, kicsik, gyerekek, idősek is részt vettek az eseményen. A tanyázásra általában a búbos kemencés szobában került sor. A gyerekek főleg a sut környékén, a kemence és a fal között levő szűk helyen voltak, a többiek beszélgettek, történeteket meséltek. Ha jó volt a hangulat, sokszor daloltak és táncoltak is. A háziak közben kínálták a vendégeket, kukoricát pattogtattak külön csak erre az alkalomra, vagy fehér kukoricát főztek, melyet édesen vagy sósan lehetett fogyasztani. A tányérokba pogácsa vagy akár csőrege is kerülhetett, a poharakba pedig a házigazda saját termelésű bora. A résztvevőket gyertyával világító lámpások kísérték haza.
Karácsonyi szokás, a Betlehemezés
A Betlehemezés karácsony körüli napokhoz fűződő esemény volt, mely sok Tisza-menti településen általában nem volt szokás. Egyedül a tiszaszőlősiek tartották meg ezt a szokást az 1800-as években. A betlehemeseknek maguk készítette sisak volt a fejükön, csörgős botjuk volt és bundát viseltek. A résztvevők a hátukon vitték a betlehemet, mely egy házforma kereszt volt, benne pedig egy jászol volt. A betlehemesek végig járták a település házait és ahova bementek, ott megkérdezték, hogy szabad-e énekelni. Ha engedélyt kaptak, olyan éneket énekeltek, amilyen vallású volt a ház gazdája.
Karácsony
Régen karácsonyfát még kevés Tisza-menti háznál állítottak, leginkább csak a jómódúak díszítettek fát karácsonykor.
Általában a lányok várták nagy izgalommal a karácsonyi napot, mert ekkor megtudhattak valamit jövendőbelijükről. Szokás volt vizet kitenni egy tálban a ház elé: azt tartották, hogy olyan víz fagy bele a tálba, amilyen a férjük lesz. Úgy tartották, hogy azt is meg lehet tudni karácsony este, hogy mennyi idő múlva megy férjhez a lány. A lány kiment a disznóóluk ajtajához, azt megrúgta és csak figyelni kellett, hogy röffen e a disznó és hányat. Amennyit a disznó röffent, annyi idő múlva megy majd férjhez.
A karácsonyi ételről már jó előre gondoskodni kellett: karácsony este általában aszalt szilvát és almát ettek, karácsony másnapjára meg húsos káposzta volt, mákos-lekváros kiflivel vagy túrós hajtottal vagy túrós lepénnyel.
A mosásnak is volt jelentősége karácsonykor: karácsony első napjára nem volt szabad a padláson ruhának maradni száradni, mert úgy tartották, hogy a következő évben akasztott ember lesz a kötélen és úgy fog lógni, mint a száradó ruhák.
Szilveszter a Tisza menti falvakban
Év végén szilveszter napján vagy estéjén volt szokás az újév zavarása. Ilyenkor a kocsi elé fogta a kondás a lányokat és a fiúkat, mint a csordás a teheneket. A kisgyerekek csörgővel, pergővel, kolomppal hangoskodtak, hogy zavarják az óesztendőt. Más házaknál edényfedőket vertek össze, ezzel csináltak lármát. Volt olyan szokás is, hogy a nagyobb fiúk, legények elmentek az ismerősük házához, ott leemelték a kaput és elvitték pár méterre, így nyitottak szabad utat az új esztendőnek.
Hogy az új esztendő hamarabb érkezzen, szilveszterkor zavarták a régit az utcákon is. Ilyenkor a pásztorok karikás ostorukkal vonultak végig a településen és csergettek.
Szokás volt újév napkán újévi menyasszonyt csinálni. Ilyenkor férfit öltöztettek fel esküvői ruhába, majd lovaskocsira ültették fel így vitték az utcán. A többiek mentek a kocsi után és csergettek, kolompoltak, majd utána nagy mulatságot tartottak a faluban.
Újévre általában rétest rétest sütöttek az asszonyok, hogy az újév olyan hosszúra nyúljon, mint a rétestészta.