Welovetiszato
Welovetiszato

Ismerd meg a hortobágyi Pásztormúzeum érdekességeit testközelből!

Galkó-Fenyves Barbara
·
2025. február 3.
Ismerd meg a hortobágyi Pásztormúzeum érdekességeit testközelből!

A megújult hortobágyi Pásztormúzeum látnivalói

A Hortobágyon az utóbbi időben számos épület, attrakció megújult, melyeket szerintünk a turisztikai fő szezonon kívül talán a  legérdemesebb felkeresni. Ezek a Pásztormúzeum, a körülötte lévő park, valamint a Látogatóközpont. Az attrakciók célcsoportja főleg a családok, ezért a tervezők úgy próbálták a Pásztormúzeum, valamint a Látogatóközpont kínálatát kialakítani, hogy miden korosztály megtalálja a számára megfelelő szórakoztató elemet.

Sorozatunk első részében a Pásztormúzeum érdekességeit mutatjuk be. A látogatása az attrakcióknak 2 kisgyermekkel – 4 és 7 évesek – és 2 felnőttel történt. Már most fontosnak tartjuk kiemelni, hogy csak akkor induljunk el, ha tudást szomjazó kedvünkben vagyunk, ugyanis rengeteg információval bombázzák meg a látogatókat.

Célcsoport – FONTOS SZEMPONTOK

A felnőtteket teljes mértékben leköti a kiállítás, de a gyerekeknél más a helyzet. Nagyon sok interaktív és kevés “hagyományos” elemet tartalmaz a Pásztormúzeum kiállító tere. Viszont az interaktív elemeket is inkább olyan gyerekek tudják használni, akik el tudják olvasni, hogy mi mire való. Ezért ha olvasni még nem tudó gyerekekkel járnánk végig a Pásztormúzeum kiállítását, készüljünk arra, hogy várhatóan  az elemeket egyáltalán nem, vagy pedig nem a kitalált célra fogja használni. Ezért érdemes 1 gyerek mellé 1 felnőttet “rendelni”, főleg ha más-más korosztályról beszélünk.

A Pásztormúzeum kiállítása

Az egykori szekérállásban kialakított kiállítás a Hortobágyra jellemző pusztai legeltető állattartás és az ahhoz kapcsolódó pásztorélet rejtelmes világába ad betekintést. A kiállítás főként arról mesél, hogy milyen volt egykor pásztornak lenni és mi dolga van a pásztornak napjainkban a Hortobágyon. “A Pásztormúzeum nem a múltról szól, hanem arról, hogy a pásztorok öröksége hogyan segíti őket és minket ma és holnap. Instant pusztaélmény termében átélheted egy pillanatra a pusztában levés érzését.”

A Pásztormúzeumban a tárgyakon, filmeken, képeken és olvasnivalókon kívül megszólaltatható kolompok, csengők, pergők, kolompos komponálójáték, pásztoroló terelős szimulációs játék, a pusztai éjjelt és nappal bemutató hangszoba és egy, a pásztorok rejtett hétköznapjaiba bepillantást nyújtó film teszik még izgalmasabbá az élményt.

A területet patkó alakban lehet igazából körbe járni. A kínálati elemek valóban széles körűek: nagyon sok az érintőképernyős elem,  valamint számos kisfilmet is megnézhetünk, melyekhez a hangot a fülhallgató szolgáltatja. Van számos installáció, interaktív elemek, de az egyszerű, kép és szöveget tartalmazó fából készült kiforgatós játékokat, kirakósokat is megtalálhatjuk.

Interaktív elemek

Mi ide soroljuk az érintő képernyős elemeket, valamint a kisfilmeket is. A Pásztormúzeum bejáratától pár méterre található a magyar pásztorok fala, ahol 2 hatalmas érintőképernyőn kaphatunk betekintést a leghíresebb magyar pásztorok életébe, megkereshetjük a világörökségi helyszíneket és a nagyon molyolós látogatók még esettanulmányokat is tudnak olvasni. Mind a 2 monitorhoz 2 fülhallgatót is elhelyeztek, ugyanis az utóbb említett témákat kisfilmek segítségével is megismerhetjük. Amúgy az összes kisfilmet lejátszó mini és nagy monitorhoz fülhallgatókat helyeztek el.

Kisfilmen keresztül megismerhetjük a Hortobágy lelkét, a tippant, valamint drónos felvétel segítségével ugrálhatunk az évszakok között. A kiállítás középső részén egy körséta vár a látogatókra, amelynek során megismerkedhetünk a puszta évkörével: mit kínál a pásztornak és jószágának a tavasz, nyár, az ősz és a tél, és milyen kihívásokat tartogat. A körséta során érdemes felfelé is pillantani, mivel a plafonon ledes csillagképekkel találkozhatunk, amiből régen pásztorok olvasni tudtak. A körséta végén/közepén található a vetítőterem, ahol mintegy 10-12 percben bepillantást nyerhetünk egy csodás kisfilm segítségével a pásztorok rejtett mindennapjaiba.

Ugatás és kolompszó, pusztai hangok

A pásztorok segítői a pásztorkutyák és a különféle kolompok, csengők. A jószágot legeltetni kell, terelni vagy gyakran inkább állitani, hiszen nem mindegy, merre jár, milyen gyorsan halad, és mit eszik. Ez az egyik nagy pásztortudomány. Egy számítógépes modellezésre alapuló játékon akár a résztvevők is kipróbálhatják, milyen a jószágot a legelőn terelni, plusz itt is van egy kis film, ahol maguk a pásztorok mesélnek a legeltetés trükkjeiről.

Az egyik legérdekesebb eleme a kiállításnak a kolomp komponáló volt. Ezen az alkalmazáson 3 féle hangsávban lehet a különböző kolompok hangjait variálni, kombinálva bíbic, kecskebéka, légy, mezei pacsirta, szúnyog, tücsök, füsti fecske, unka és marha hangokkal. A komponált zenét el lehet küldeni magunknak egy e-mail cím megadásával.

Alkalmazás segítségével azt is össze állíthatjuk, hogy milyen tárgyakat kell feltétlen bele rakni a hátizsákba, mielőtt neki indulnánk egy pusztatúrának.

A Pásztormúzeum kiállító terének egy sarkában található egy sötét kis szoba is, ahol kb. hat perc alatt meghallgathatjuk egy teljes pusztai nap hangjait.

A kamaszoknak is van ám külön próbatétel, mégpedig egy egyszerű gépecske, ami a vízhúzás nehézségét mutatja be, ezzel a játékban résztvevők erejét tesztelve.

Pásztormúzeum – hagyományos elemek

Mivel a pusztában éjjel-nappal kint kell lenni, ezért a kiállítás elmaradhatatlan eleme a pásztorkunyhó, mellette a jószágállás és ennek közepén a dörgölődző fa. A kiállított ikerkunyhóban megnézhetjük, hogy mi változott és mi állandó a pásztorok tárgyi világában.

A Pásztormúzeum kiállítása számos tárgyi elemet is tartalmaz, melyeket meg lehet fogni, érinteni. Ilyen a kiállítás végén található szűrpróba és kiállítás, vagy a kolompszobában kiállított csodálatos csengők.

Hagyományos elem a birkafelismerő játék, a fa kirakósok és a Hortobágy növényeit bemutató forgatós fa játékok.

 

Pásztormúzeum – jegyvásárlás

Felnőtt: 2900 Ft/fő
Gyerek, diák, nyugdíjas: 1500 Ft/fő
Családi (2 felnőtt, 1 vagy 2 gyerek): 7500 Ft/család

Kombinált belépőjegy (elérhető keddtől vasárnapig):
Felnőtt: 3900 Ft/fő
Gyerek, diák, nyugdíjas: 2200 Ft/fő
Családi (2 felnőtt, 1 vagy 2 gyerek): 10200 Ft/család

A kombinált belépőjeggyel a Hortobágy Természete, a Pusztai Kincsestár – A jószág haszna és a Pásztormúzeum interaktív kiállításai is látogathatóak.

A belépőjegyet a Pásztormúzeum mellett található Hortobágy Info épületében lehet megvásárolni.

 

Ma van!

Nincsenek mai programok.

Programnaptár

2025február

h
k
sz
cs
p
sz
v
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
heti program