Háromágú holtág: A Tisza-tó eldugott vízi paradicsoma

Háromágú holtág és Nagy Morotva – A Tisza-tó élővilágának oázisa
A Tisza-tó ebben az évszakban talán a legszebb, mivel ilyenkor a természet a zöld erez árnyalatában pompázik. Nemcsak a fák indultak virágzásnak, hanem a vízfelszín, ugyanis kezdenek megjelenni a Tisza-tó ékkövei, a tavirózsák. A Háromágú holtág az egyik olyan hely a Tisza-tónál, ahol szebbnél szebb tavirózsákat találhatunk az évnek ebben a szakaszában.
Megközelíteni mindenféle motoros vagy evezős eszközzel lehet. Mi az Albatrosz kikötőben béreltünk csónakot, majd jobbra vettük az irányt a Morotva Pihenőpark fele és a X-es öblítőcsatornán keresztül jutottunk ki a nyílt Tiszára. Innen pár szár métert mentünk és ha folyásirányban közlekedünk, akkor jobb oldalon találjuk a Nagy Morotva bejáratát.
A háromágú-holtág bevezetője, a Nagy Morotva
A Tisza-tó egyik különleges területe a Nagy Morotva, amely a Poroszlói-medence és a Tisza között helyezkedik el. Ez a 81 hektáros vízi élőhely változatos képet mutat, hiszen nyílt vízfelületei mellett sűrű növényzettel borított sekély szakaszok is megtalálhatók. A Nagy Morotva gazdag élővilága miatt közkedvelt a horgászok körében, ahol olyan halfajok élnek, mint a ponty és a csuka. A terület fontos szerepet tölt be a tó ökoszisztémájában, hiszen vízmegőrző funkciója révén hozzájárul a természetes élőhelyek fenntartásához.
A Nagy Morotvához közel található a Háromágú holtág, amely egész évben látogatási tilalommal védett, zavartalan vízi és mocsári élőhelyet biztosítva a tó élőlényeinek. Ez a terület számos madárfajnak, vízi növénynek és más állatnak ad otthont, így védettsége kiemelten fontos. Bár az emberi látogatás itt korlátozott, a holtág természetes szépsége és ökológiai jelentősége elengedhetetlen a Tisza-tó biodiverzitásának fenntartásában.
Háromágú holtág, a tavirózsák és a tündérrózsák birodalma
A Nagy-morotva nádfalának egy kis szüneténél lehet a Háromágú holtág területére eljutni. Neve onnan ered, hogy alakját a hajdani folyó kanyarulatai és övzátonyai alakították ki, de nemcsak három ága van. Ide csak túravezetővel ajánlott bejönni, mert könnyen eltévedhet a tapasztalatlan turista, valamint a motorcsónak laptájára is feltekerednek a vízinövények. Ez a terület korábban fokozottan védett volt. Ezen a részen sekély a víz és gyorsan melegszik. Az itteni sekély, gyorsan melegedő víz nagyon jó, úgynevezett „halbölcső”, a halak és kétéltűek szaporodásának kedvelt helye. A rendkívül sokféle, mozaikos növényvilágnak köszönhetően változatos az állatvilág is, számos élőlény választja ezt lakhelyéül, így rendkívül fajgazdag. A meleg májusi idő kedvez a tavirózsának és a tündérrózsának is, ami virágba borítja a víz felületét. Ezen kívül kis csoportokban, sárgásan virít a mocsári nőszirmom.
Mind a Nagy Morotva, mind a Háromágú holtág különleges élményt nyújt a természet számára, legyen szó a halgazdálkodásról, madárrezervátumokról vagy a vízi növényvilág megőrzéséről. A terület védett részei biztosítják, hogy a természet zavartalanul fejlődhessen, és megőrizze egyedülálló karakterét a következő generációk számára.