Aszály alkotta képződmények a Tisza folyó mentén
Aszály idején látható képződmények a Tisza folyó mentén
Ismét rendkívül alacsony a szőke folyó vízszintje a Tisza szinte teljes szakaszán, van, ahol lényegében átjárható a meder. Az elmúlt időszak rendkívüli aszálya, csapadékhiányos, hőmérsékleti rekordokat döntögető túlfűtöttsége viszont látványos természeti jelenségeket produkál a Tisza számos szakaszán. Cibakházánál például ismét előbukkant az óriási homokpad, mely szigetként emelkedik ki a folyóból, és bárki meglátogathatja. Számos középkori, régi hídmaradvány valamint hajóroncs is láthatóvá válik ebben az időszakban.
A Tisza-menti strandok
Az aszály miatt a Tisza számos pontján végeláthatatlan hosszúságú homokos partszakaszok kerültek felszínre, az ott élő és fürdőzni szerető emberek örömére. Számos homokos, fürdőzésre alkalmas partszakasz csak vízi úton közelíthető meg, vagy sűrű erdőkön kell keresztül vágnunk magunkat a cél elérése érdekében.
A Felső-Tisza vidékén jó néhány strand van, melyek régóta a fürdőzők kedvenc célpontjai. Ilyen a Vásárosnaményhez tartozó Gergelyiugornya, Jánd vagy Tivadar strandjai. Ebben az időszakban olyan alacsony a vízszint, hogy több métert is sétálhatunk be a vízbe, szinte csak a meder “közepén” érjük el azt a részt, ahol már nem ér le a lábunk. Itt viszont nafgyon erős a sodrás, ezért érdemes a bója mögötti területen maradni. Viszont a part mentén annyira kellemesen langyos a víz, hogy sokan csak ücsörögnek a 10-20 centis vízben, a gyerekek pedig homokvárak sokaságát építik meg.
Tivadar és Gergelyiugornya
Mind a 2 település és a part mentén található üdülő övezet a szocialista rendszerben élte virágkorát, de a vízitúrázóknak még a mai napig kedvelt megálló és éjszakázó helyei. Kempingek, vendégházak, éttermek és büfék találhatóak a part mentén, melyek a nyári szezonban üzemelnek, azon kívül csak 1-2 hely tart nyitva egész évben. A parton a nagy melegben főleg hétvégén sokan vannak, így aki el akarja kerülni a tömeget, azoknak a kevésbé népszerű part menti helyeket ajánljuk.
Jánd szabadstradja
A jándi tiszai szabadstrand nagy méretű, homokos partszakaszával, kempingezésre alkalmas, árnyas erdejével varázsolja el az oda látogatót. Igazi vonzereje a háborítatlan természeti környezet, a motorcsónakosok hiánya, a csend és az élhetőség. Kevés a fürdőző, valószínűleg azért is, mert a fentebb említett strandoktól eltérően 1 büfé üzemel a területen. Viszont a finom homok, a selymesen simogató víz kárpótol mindenért 🙂
A 2022-es aszály
2022-ben különösen súlyos aszály sújtotta Magyarországot, azon belül is főleg az Alföldet. A Tisza-tónak is számos pontján olyan alacsony volt a vízállás, hogy augusztusban a vízi túráztatók nagy része be is zárt. A Valki és a Poroszlói medence nagy része hajózhatatlanná vált.
ldén a hetek óta tartó hőség miatt úgy tűnik, visszatért a két évvel ezelőtti helyzet. A HungaroMet helyzetjelentése alapján hazánk területének közel kétharmadán közepes vagy nagy fokú aszály jelei figyelhetők meg, a korábbi záporok pedig csak kevés helyen enyhítették számottevően a csapadékhiányt. Elszáradt a kukorica és a napraforgó termés nagy része is, főleg azokon a területeken, ahol nem tudtak a gazdák öntözni.
Az alacsony vízállás miatt a kompok sem közlekednek már számos helyen, ezért mielőtt útnak indulunk és kompos átlelést fontolgatunk, érdemes utána nézni a komp menetrendeknek.
További Cikkek: Welovetiszato