Welovetiszato
Welovetiszato
  • heti program
  • Podcast

A vadregényes Tisza-tavi Vízi Sétány Poroszlón

Galkó-Fenyves Barbara
·
2024. április 21.
A vadregényes Tisza-tavi Vízi Sétány Poroszlón

A második legvadregényesebb hely a Tisza-tónál

A Tisza-tónál szerencsére elég sok olyan hely van, ahol a természethez 200 %-ban közel érezheti magát az ember. Az egyik ilyen a Tisza-tavi Vízi sétány Poroszlónál. Érdemes ezt a helyet is még a nagy meleg előtt meglátogatni, bár sok az árnyékos, hűsölős hely a területen, plusz szinte majdnem a vízi sétány bejáratával szemben van a szabadstrand. Büfé a területen nem található, ezért érdemes felpakolni a hátizsákot étellel és itallal.

Tisza-tavi Vízi Sétány megközelítés

A menetrend szerinti járatok a poroszlói Fűzfa Kikötőből indulnak. A T vízi sétányra egy hosszabb csónakázással jutnak be a kirándulók. A jegyet a kikötőben kell megváltani. Akát 1 ember miatt is beindítják a csónakot.  A Fűzfa Kikötő Tiszafüred felől érkezve az első kikötő Poroszlón, a tározó hídja után rögtön balra fordulva érhető el. Megközelítéséhez nincs szükség gáthajtási engedélyre. A vízi sétány látogatóinak a parkolás a Fűzfa Pihenőpark melletti füves területen ingyenes.

Csoportoknak előzetes bejelentkezés szükséges!

Mi is ez a vízi sétány?

A Tisza-tavi Vízi Sétány egy 1500 méter hosszú pallóút sétálva nyerhetnek betekintést a Tisza-tó növény- és állatvilágába. A sétányon elindulva kirándulás tehető gyékényesek, nádasok, ártéri erdők, vízi növénytársulások mentén, a tó korábban megközelíthetetlen vadregényes területére. A túrát 2 madármegfigyelő betekintő, a tanösvény végén megfigyelőtorony, valamint képes információs táblák segítik. A pallóút végül is egy nádasos, most békáktól hangos vízi világban vezet végig.

Ha kiszálltunk a csónakból, érdemes először az első madármegfigyelő kis házikóba bemenni, ahonnan a Poroszlói-medence egy részét és ha szerencsénk van, vízi madarakat láthatunk elég közelből. A vízi sétány mentén amúgy ismertető fa játékok vannak, melyek játékosan segítik megismerni a terültet élővilágát.

Ha tovább megyünk a pallóúton, akkor a következő megálló egy kis belső tó partjára vezet, ahol árnyékos pihenőket alakítottak ki. Mindenhonnan béka kuruttyolás, madárcsicsergés hallatszik. Itt érdemes megállni, leülni, hallgatni a természet hangjait és kikapcsolni, esetleg enni-inni egy kicsit. Ez amúgy az első szárazföldi rész a területen.

A kilátóhoz vezető út

Innen két irányba lehet tovább menni, de bármerre indultok, az út egy irányba fog vezetni, mégpedig a vízi sétány legvadregényesebb részéhez, a kilátóhoz. Egy kis kapu mutatja a bejáratot. Ez a rész mutatja meg igazán, hogy régen hogyan néztek ki a Tisza által elöntött terültetek: igazi mocsaras, lápos, saras, vizes, bejárhatatlan, dzsungel szerű az egész terület. Itt a pallóút bal és jobb oldala valóban a természet által alakított táj…valami mindig mozog a fák között, a békák koncertet adnak és a fűzfák ráadásul “könnyeznek” is. Az út végén található a vízi sétány kilátója, melyről gyönyörű kilátás tárul a szemünk elé. Belátjuk a Poroszlói-medence egy részét, valamint a Kis-Tisza is ott folyik szépen, csendesen a kilátó mellett.

A második madármegfigyelő ház

A kilátó után már nem vezet tovább az út, ezért a “Rétihéja” madárvártához úgy jutunk el, ha vissza fordulunk és jobbra kanyarodunk a pallóúton.

A visszaút

Mivel a sétánynak egy kiinduló és végpontja van, nagyon nem lehet eltévedni, de a tájékozódást amúgy táblák is segítik. Ha kigyönyörködtük magunkat, akkor visszafele kell menni az első madármegfigyelő irányába és a bejárathoz jutunk el. Egy ismertető táblán van a kikötő telefonszáma. Egy hívás, és pár percen belül már érkeznek is a Fűzfa Kikötő segítőkész munkatársai.

Jó túrázást kívánunk 🙂