Kitekintő: csodaerdő a Tisza-mentén, a Tiszakürti Arborétum

A Tiszakürti Arborétum botanikai sokszínűsége minden évszakban lenyűgöző látványt nyújt!
A Tiszakürti Arborétum egy lenyűgöző természetvédelmi terület Magyarországon, amely a Jász-Nagykun-Szolnok megyében, Tiszakürtön található. Az arborétum története az 1800-as évekre nyúlik vissza, amikor a Bolza grófok kastélykertként kezdték el kialakítani.
A 60 hektáros arborétum minden szeglete igazi kis ékszerdoboz…minden egyes kanyarulat után más és más csodavilágba nyerhetünk betekintése. Már a bejárat előtti rész is sejteti, hogy különleges világba tervezünk belépni: csodás mocsári ciprusok sora fogad minket, melyek vízszükségletét egy ártézi kút táplál folyamatosan.
A legjobb, ha még most, tavasszal látogatunk el ide, hiszen ilyenkor a természet újjáéled, és a park tele van színes virágokkal és friss zöldellő növényekkel. A rododendronok, magnóliák és más tavaszi virágok pompás látványa lenyűgöző élményt nyújt. A madarak éneke és a kellemes tavaszi időjárás tovább fokozza a látogatás élményét. A bejárattól pár méterre található kis tóban, melyen egy romantikus híd ível át, már nyüzsögnek a kecskebékák, ezzel is hirdetve a tavasz megérkezését.
A Tiszakürti Arborétum rövid története
A Tiszakürti Arborétum tükrözi a magyar főúri kertek kialakulásának és fejlődésének hagyományait. Az arborétum eredetileg a Bolza grófok kastélykertje volt. A grófi család célja az volt, hogy a helyi erdős adottságokat megőrizve és kiegészítve egy olyan parkot hozzanak létre, amely egyszerre szolgálja a botanikai értékek bemutatását és a család kényelmét. A parkban található növények közül sokat Erdélyből és Bécs környékéről hoztak, ami a korabeli nemzetközi botanikai kapcsolatokra is utal.
Az arborétum története természetvédelem szempontjából is fontos, hiszen 1962-ben hivatalosan is természetvédelmi területté nyilvánították. Ez a lépés biztosította, hogy a park botanikai értékei és történelmi jelentősége megmaradjon a jövő generációi számára
A Tiszakürti Arborétum mai formája hosszú fejlődés eredménye, amely az 1800-as években kezdődött és azóta is folyamatosan bővítik és gondozzák.
Miért érdemes ellátogatni a Tiszakürti Arborétumba?
Az arborétum jelenleg mintegy 60 hektáron terül el, és több mint 500 fa- és cserjefaj található itt. A parkban kanyargó kövezett sétautak mentén különböző kontinensekről származó botanikai érdekességeket ismerhetünk meg. Az arborétum egyik különlegessége a Hármas Platán, amely három platánfa összeültetésével jött létre a 19. században. Az arborétum különlegességei közé tartozik még a több mint 150 éves tiszafa, amelyet még gróf Bolza Péter ültetett.
Az Öreg tölgy rétje
De számos varázslatos zugai vannak az arborétumnak. Ilyen az Öreg tölgy rétje, ahol a park legidősebb fája, egy 350-400 éves kocsányos tölgy található. Szerintünk az ez az arborétum legvarázslatosabb helye, ugyanis a magasra nőtt fűbe az arborétum munkatársai kis ösvényeket vágtak és bambusszal jelölik ki a járható utakat. Ezek a kis utak vezetnek el a legidősebb fákhoz, melyeket fűzfavesszőből font kis kerítéssel vesznek körbe. Arról nem is beszélve, hogy a térdig érő fű tele van nárciszokkal és tulipánokkal.
A Tiszakürti Arborétum egyéb különlegességei
Mikor mi ott jártunk, sajnos a rododendronok még nem virágoztak, de elvileg ha tavasszal virágba borulnak, lenyűgöző színkavalkádot tudnak létrehozni. Viszont virágoznak már a magnóliák, a kocsányos tölgyek is zöldbe borultak, melyek zz arborétum legidősebb fái közé tartoznak, és az eredeti ligeterdő emlékét őrzik. A Tiszakürti Arborétum kis patakja mellett találhatóak a hatalmas mocsárciprusok, de ezen kívül számos egzotikus növény is megtalálható, például kínai mahónia, alpesi hanga és lándzsás lonc.