Egy rég elfeledett étel Tiszanánáról, a tekercsleves
Hagyományok tisztelete a Tisza-tónál
Hamisítatlan református étel a tekercsleves, melynek receptjét a tiszanánai Erzsike nénitől tudtuk meg, akit sajnos már nem tudhatnak a település lakói maguk között. A recept a Tiszanánai Értéktár részét képviseli, a nyári táborokban mindig megfőzik a táboroztatók a gyerekekkel, hogy átadják nekik e régi eledel receptjét, mint a település múltjának egy darabját. Köszönjük szépen a Tiszanánai Művelődési Központ rendkívül lelkes és kedves hölgy dolgozóinak ismét a segítséget, bennük sosem csalódunk 🙂
Erzsike néni 14 évesen, az édesanyjától tanulta meg a tekercsleves elkészítését. Abban az időben az emberek és a hagyományok úgymond kategorizálása vallás alapján is történt: voltak a katolikusok és a reformátusok. Amíg a két vallás nem találkozott és “keveredett” egymással, addig sokan nem is tudtak ennek a különleges ételnek a létezéséről.
Az étel varázsa
Hagyományos hazai ízek, magyaros receptek, régi szép idők…. A tekercs tészta leves sok embernek erős érzelmi töltettel van társítva, hiszen édesanyjuk vagy nagymamájuk főzte azt gyermekkorukban. A leves egyszerűségében rejlik a finomsága: zöldségek, fűszerekkel töltött tészta, hagyományos ízvilág. Régen hétköznapi étek volt. Kísérőnek a második fogás tejbekása vagy tejbegríz volt.
Laktató….ez a régi időkben fontos szempont volt az ételeknél, mivel sokan fizikai, főleg mezőgazdasági munkát végeztek. Elkészítése függött az adott évszaktól is. Nyáron több kelkáposzta került bele, télen meg ami maradt a nyárból.
Elkészítését érdemes a tésztagyúrással kezdeni, majd amíg az pihen, a zöldségeket fel lehet tenni főzni.
Tekercsleves hozzávalói
Tésztához
- 5 darab tojás
- 1/2 kg. búzafinomliszt
- 15 g disznózsír
- 2 ek. finomsó
- 1 ek. édes fűszerpaprika
- 1 tk. őrölt feketebors
Leveshez
- ¼ kg burgonya
- 2 egész sárgarépa
- 2-3 darab paradicsom
- paprika
- kelkáposzta
- 1 egész fehérrépa
- víz
- 3 tk. delikát
Tekercsleves elkészítése
- A tojásokat felverjük egy tálban.
- A lisztet egy deszkára borítjuk, krátert csinálunk a közepébe, majd ide öntjük a felvert tojást.
- Egy villával elkezdjük hozzádolgozni a lisztet apránként, majd egy késsel folytatjuk. Végül a kezeinkkel 10-15 percig gyúrjuk a tésztát, míg teljesen egynemű nem lesz.
- Enyhén lisztezett felületen szétlapogatjuk a tésztát, majd egy sodrófával kinyújtjuk, ezt a műveletet 2x-3x elvégezzük. Próbáljuk meg minél vékonyabbra nyújtani.
- A disznózsírt meg kell olvasztani, majd a kinyújtott tésztát megkenjük zsírral, majd a fűszereket rászórjuk.
- A tésztát ezután szorosan feltekerjük, majd tetszőlegesen feldaraboljuk.
- Ezután pár percre pihentetjük a tésztát.
Apróra vágjuk a zöldségeket, majd felöntjük 3 liter vízzel és húsleves alaplével. Ha a zöldségek félig megfőttek, hozzáadjuk a tésztát. Ízlés szerint sóval még ízesíthető, ezután pedig tálalható.
Jó étvágyat kívánunk 🙂